
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Dropout Voltage | 100 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 8 V |
| Load Regulation | 50 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 216
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08669
Ext.Price$0.08669
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08669 | $0.08669 |
| 10 | $0.07708 | $0.77080 |
| 50 | $0.06854 | $3.42700 |
| 100 | $0.06041 | $6.04100 |
| 500 | $0.05325 | $26.62500 |
| 1000 | $0.05067 | $50.67000 |
| 3000 | $0.04822 | $144.66000 |
| 5000 | $0.04537 | $226.85000 |
